Cechy betonu ogniotrwałego

Beton ogniotrwały – jak wskazuje sama nazwa – jest odporny na działanie wysokich temperatur i właśnie ognia. Co dokładnie w sobie zawiera, czym się wyróżnia, a także jakie są obszary jego zastosowania? Zachęcamy do lektury.

Czym dokładnie cechuje się beton ogniotrwały?

Taki materiał ma kilka wyróżników. Posiada odporność na działanie bardzo wysokich temperatur i zazwyczaj sprzedawany jest w postaci sypkiej (dopiero po połączeniu z wodą jest gotowy do zastosowania). Swoje cechy zawdzięcza ogniotrwałym wypełniaczom o odpowiednio dopasowanym uziarnieniu, a także zawartości cementu glinowego. Trzeba również pamiętać o tym, że beton ogniotrwały to wciąż ogólna kategoria, wewnątrz której rozróżnia się także betony ogniotrwałe izolacyjne, żaroodporne korundowe, szamotowe konwencjonalne oraz wiele innych.

Skąd różne rodzaje betonu ogniotrwałego?

Jak już wspomniano, na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów takiego betonu. Wynika to przede wszystkim z różnych miejsc, w których może być on używany. Chodzi tu jednak nie tylko o temperaturę panującą w danym środowisku, ale również inne czynniki destrukcyjne, takie jak np. ścieranie czy obecność substancji żrących.

Gdzie sprawdza się beton ogniotrwały?

Wiemy już, czym wyróżnia się ten materiał. Czas więc na wskazanie, gdzie dokładnie można go używać. Jednym z najczęstszych miejsc zastosowań są wnętrza pieców. Temperatura w nich jest nie tylko wysoka, ale najczęściej również bardzo niestabilna. Taki beton musi być więc odporny na wspomniane zmiany, bez utraty swoich właściwości. Świetnie sprawdza się dodatkowo w odlewniach, przemyśle koksowniczym, ceramice budowanej, a także przemyśle energetycznym. Jest więc materiałem o naprawdę dużym popycie, właśnie dzięki swoim szczególnym właściwościom.

Jak doskonale widać, beton ogniotrwały to ciekawy materiał o wielu różnych zastosowaniach. Jeśli szukasz firmy, która zajmuje się jego sprzedażą, to koniecznie sprawdź nasz asortyment. Dysponujemy również wieloma innymi materiałami ogniotrwałymi, które także możemy zaproponować.